O nas

Budynek, w którym mieści się Gminny Ośrodek Kultury Osielsko ma ciekawą architekturę i historię.

Wybudowany został w 1902 roku i przez około 43 lata funkcjonował jako kościół ewangelicko-augsburski. W budynku króluje scena i sala na piętrze, podtrzymywana przez filary, ukazujące piękno starego drewna. Udając się na piętro można przytrzymać się stylowej poręczy, wygładzonej przez tysiące dotknięć ludzkich. Nie zachowały się szczegółowe informacje o dziejach tego budynku od zakończenia wojny aż do 1964 roku, kiedy stał się siedzibą obecnego ośrodka kultury. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że pełnił funkcję składu zboża. Od 19 października 1964 roku budynek zaczął funkcjonować jako instytucja kultury.

Najpierw wychowywał w duchu socjalizmu z akademiami „ku czci”, działaniami na rzecz obronności kraju, dożynkami w pełnym tego słowa znaczeniu, czy rajdami samochodowymi. Często na tych imprezach można było kupić oranżadę, lody czy zjeść parówkę. Jednak powoli czasy te odeszły do lamusa. Może nawet spoczywają gdzieś, w jakimś jeszcze nie odkrytym zakamarku GOK, przysypane kurzem? Obecnie GOK to nieujarzmiona radość dzieci biorących udział w zajęciach tanecznych wokalnych, plastycznych. To wzruszenie uczestników koncertów bożonarodzeniowych. To przyjemność spotkań seniorów i długich rozmów przy ciastku i kawie lub realizacja pomysłów powstających właśnie w takich chwilach. To nostalgia poezji deklamowanej przez uczestników konkursów recytatorskich i melancholia spotkań przy gitarze i piosence turystycznej. To przyjemność malowania obrazów czy niecierpliwe oczekiwanie efektów pracy z gliny. To radość spleciona z trudem kawalkadą dźwięków z różnych sal ćwiczeń. To nic innego jak otwartość na ludzi, ich potrzeby, oczekiwania, marzenia. Wszystkie te działania możliwe były za sprawą szefów tejże placówki. Byli nimi w latach 1964 – 1981 p. Irena Jasińska, następnie w latach 1981 – 1988 p. Irena Andrzejewska, 1988 – 1989 p. Marian Łukuć, 1989 – 1991 p. Piotr Wizimirski, 1991 – 2002 p. Sławomir Laskowski a obecnie od roku 2002 p. Marek Manuszewski. Gminnemu Ośrodkowi Kultury podlega sześć świetlic usytuowanych w większych miejscowościach naszej gminy tj.: Świetlica Niemcz, Świetlica Jarużyn, Świetlica Niwy- Wilcze, Świetlica Żołędowo, Świetlica Bożenkowo, Świetlica Maksymilianowo.

Tymczasowa zmiana siedziby

This will close in 20 seconds